Bluzy z nadrukiem
Bluzy

Techniki nadruku na tkaninach – jak powstają bluzy z nadrukiem?

Nadruki na t-shirtach czy bluzach zaczęły pojawiać się już w latach 60. ubiegłego stulecia. To nie tylko element ozdobny odzieży, ale również doskonały nośnik informacji o danej osobie, sposób na wyrażanie swoich myśli, poglądów, czy nawet na akcentowanie samopoczucia danego dnia. Jak umieszczane są nadruki na odzieży? Jak powstają bardzo popularne obecnie bluzy z nadrukiem?

Bluza z nadrukiem Dragon Ball

Tradycyjny sitodruk

Zgodnie z badaniami historyków i archeologów, już w starożytnych Chinach i Japonii stosowano tzw. technikę malowania szablonowego, z której wieki później powstał sitodruk, pozwalający na zdobienie odzieży. Sitodruk jest techniką graficzną, która umożliwia wykonywanie wielokolorowych nadruków na plastiku, tkaninie czy na papierze. Technika ta polega na swoistym drukowaniu, czyli przenoszeniu zadanego, wcześniej przygotowanego wzoru za pomocą szablonu – matrycy, która przypomina siatkę – stąd też wzięła się nazwa sitodruk. W miejscach okienek – prześwitów w siatce przeciskana jest farba, a następnie nanosi się ją na materiał.

Bluzy z nadrukiem wykonywane metodą sitodruku to obok szablonu najprostszy sposób na wykonanie takiej odzieży. Sitodruk pozwala na wykonanie nadruku wysokiej rozdzielczości, z dużą paletą kolorystyczną. Technika ta odwzorowuje skomplikowane wzory, daje efekt w postaci nadruku wyrazistych i nasyconych kolorów. Poza tym sitodruk to szybka metoda na wykonanie wodoodpornego nadruku, który będzie odporny na czynniki atmosferyczne. Dlatego na masową skalę bluzy z nadrukiem często są robione właśnie z wykorzystaniem metody sitodrukowej, która jest atrakcyjna cenowo, cechuje się dużą szybkością druku i wysoką trwałością mechaniczną.

Druk termotransferowy

 

Inną techniką wykonywania nadruku jest termotransfer, nazywany termonadrukiem. Technika ta polega na termicznym wgrzaniu w wybrany materiał grafiki, która musi być wcześniej przygotowana i pokryta klejem. Rysunki na tkaniny nanosi się przy pomocy szablonów lub ewentualnie urządzeń służących do masowego powielania. To prosty sposób nadruku na tekstyliach. Jego atutem jest to, że pozwala w stosunkowo niskiej cenie wykonać niewielką ilość kopii i uzyskać pełne krycie kolorem. Dlatego unikalne bluzy z nadrukiem wykonane w małej serii często powstają przy wykorzystaniu metody termotransferowej.

 

Taki nadruk cechuje się wysoką, wręcz fotograficzną jakością i dużą wytrzymałością. Termodruk będzie optymalnym wyborem przy średnich i dużych nakładach również w przemyśle reklamowym, ale już niekoniecznie odzieżowym, chyba że w małych seriach. Termotransferowa metoda nadruku na tkaninach stosowana jest wtedy, gdy nie ma możliwości, z uwagi na przykład na kształt przedmiotu, wykorzystania sitodruku. Mimo wielu zalet, technika termotransferowa nie jest w stanie zapewnić trwałość nadruku. Stosunkowo łatwo ulega on zniszczeniu, nie tylko pod wpływem czynników atmosferycznych, ale i po wielokrotnym praniu.

 

Flex i Flock

Nowoczesnymi metodami wykonywania nadruków są metody Flex i Flock. Metoda Flex jest najtrwalszym sposobem tworzenia nadruków. Polega na ploterowym lub laserowym wycinaniu wzorów z pokrytej klejem folii, a następnie wycięte fragmenty są wgrzewane w materiał z użyciem termoprasy. Flock z kolei daje nadruk o efekcie zamszu. Uzyskiwany jest on poprzez nanoszenie strzyży tekstylnej o różnej długości włosia, a wycięty wzór wgrzewa się w materiał w wysokiej temperaturze oraz pod ciśnieniem.